Bezlepkový chleba s ořechy
- Kaja Brandova
- Nov 2, 2015
- 2 min read
Stejně jako většina z nás, jsem i já vyrostla na bílém pečivu, které nás provázelo celé dětství a v podstatě až do nedávna. Ale dneska jsou možnosti jiné, světlé pečivo jsme doma omezili na minimum. Vybrala jsem k vyzkoušení recept z mého oblíbeného Kitchen Story. Výsledek se opravdu povedl. Chleba odteď budu péct minimálně jednou do týdne. Jeho velkou výhodou je, že vydrží vláčný klidně 4-5 dní. A nedávno jsem se na trhu na Jiřáku dozvěděla, že by se pečivo mělo skladovat v papíru a poté ještě strčit do igelitu a je pravdou, že i obyčejný žitný chléb, v tu chvilku vydrží mnohem déle.
Budete potřebovat:
135g slunečnicových semínek 90g lněných semínek 65g ořechů (vlašské, lískové ořechy, mandle) 50g dýňových semínek 145g pohankových vloček ( pokud vám nevadí lepek, můžete použít ovesné vločky ) 2 lžíce chia semínek 4 lžíce psyllia 1 lžička mořské soli 1 lžíce medu 3 lžíce kokosového oleje 350ml vlažné vody
- Ořechy přesekejte na menší kousky a pak všechny suché ingredience smíchejte dohromady v jedné větší míse. Přidejte k nim med, kokosový olej, vlažnou vodu a vše společně promíchejte, aby se tekutina dostala ke každému kousku. (Pokud je těsto moc těžké, přidejte ještě jednu nebo dvě lžíce vody)
- Formu na chleba si dobře vymažte kokosovým olejem, aby se vám z ní dal po upečení chleba dobře vyklopit. Těsto dejte do formy a dobře uhlaďte, aby mělo hladký povrch, ale hlavně aby doléhalo až ke krajům formy. Těsto nechte ve formě odpočívat nejméně dvě hodiny nebo třeba i přes noc v lednici.
- Troubu si rozehřejte na 175°C a pak vložte formu s těstem dovnitř na 25 minut. Poté formu vyndejte z trouby a chleba opatrně vyklopte. Takto ho vzhůru nohama vložte zpět do trouby, teď bez formy jen na mřížku a pečte další 30-40 minut. Dokud není krásně upečený do hněda. Na poklepání by měl vydávat dutý zvuk.
Protože je v chlebu obsažené velké množství ořechů a semínek, skrývá se v něm spousta energie a velkého množství vitamínů. Vzhledem k tomu, že jen o samotných semínkách a ořeších by se daly napsat spousty rozsáhlých článků, tady je alespoň ve zkratce seznam toho, co dobrého do sebe v pár kouscích dostanete.
- Omega 3 a 6 mastné kyseliny.
- Vitamíny E, B1, B2, B6.
- Minerální látky selen, draslík, železo, hořčík a mnoho dalších.
- Slunečnicové semínko potlačuje depresi a napomáhá k dobré náladě.
- Dýňové semínko je dobré užívat jako prevenci proti zánětům močových cest.
- Lněné semínko má díky vysokému podílu vlákniny skvělé účinky proti zácpě.
No není to krása?!

Comments